Укр Eng
093 717-31-27
067-25-76-489
Фото/Відео  (усі записи)
Mafia Party: День народження День народження з Мінімаус Фотосесія дитини від 100 грн.
Благодійність. Бабанка
БЛОГИ  (усі записи)
Бухлішко, а чого б не спробувати?

З чого все починається...і чим закінчується. Підлітковий алгоколізм. ...

Юлія (0) Перейти...
Перший секс: у якому віці "не соромно почати"?

Замість нудних досліджень  якихось вчених я опитала своїх знайомих і тепер пропоную вам прочитати історії «про перший раз» ...

(0) Перейти...
Кишенькові – забаганка чи необхідність?

Чи потрібно давати кишенькові підліткам? Скільки? За що? Розбираємось... ...

Юлия (0) Перейти...

14/09
2015

Розвиток дитини: орієнтування в просторі

Усі просторові уявлення служать основою, на якій вибудовуються вищі психічні процеси - мислення, письмо, читання, лічба.

Мозок дитини розвивається дуже динамічно, тому батькам варто додавати до кожного спілкуванню з малюком ще й невелике пізнавальне навантаження. Знайомлячи малюка з поняттями «верх - низ - право – ліво», батьки ненав'язливо створюють дуже корисну «зону найближчого розвитку», на якій успішно виростають найрізноманітніші знання та практичні навички. І чим раніше дитинка «почує і помацає» їх своїм мисленням, тим швидше міцніше засвоїть і буде успішніше застосовувати їх на практиці.

Психологічний розвиток дитини: розвиток в просторі

Для того щоб допомогти маленькій людині дізнатися просторові елементи, де право, де ліво, потрібно враховувати особливості її сприйняття і мислення. До трьох років малюк сприймає тільки те, що бачить і відчуває безпосередньо. При цьому увага нестійка, перемикання з об'єкта на об'єкт відбувається хаотично, багаторазово повертаючись до одного й того ж. Результат «досліджень» навколишнього простору його цікавить мало: те, що необхідно, йому і так дадуть.

У дитини відсутня мотивація досягнення конкретних цілей. Карапузові набагато більше цікавий сам процес знайомства з навколишнім світом. Дитина напрацьовує банк чуттєвих образів, який пізніше послужить базою для освоєння мислення й мови. Пам'ять діток до двох років асоціативна, тобто можливість що-небудь згадати заснована на здатності згадати той об'єкт, що викликав яскраву емоційну реакцію. І тільки до трьох років починає формуватися конкретна пам'ять, що дає здатність описати словами події, заново їх пережити.

Перша вісь, існування якої стає зрозумілим малюкові, як тільки він почав ходити - вертикальна. Якщо ваш карапуз впевнено може перетнути кімнату, не опускаючись навкарачки, значить «верх» і «низ» для нього вже практично освоєні. Тепер залишилося тільки ввести ці поняття в його мову: «Дивись, сонечко, ніжки внизу, а голівонька вгорі» або «Вставай на ніжки, піднімайся вгору. Сідай, потихеньку опускайся вниз». До півтора років малюк починає підкорювати дивани і стільці, самостійно намагаючись на них забратися. Ось вам і привід для озвучення слів «вгору» і «вниз».

Дошкільний розвиток дитини

Не обов'язково штучно створювати навчальну ситуацію - для початку достатньо включення дорослого в спонтанні дії дитини. Наприклад, маленький верхолаз намагається спуститися зі стільця, тримаючись ручками за спинку стільця, а ніжкою намацуючи підлогу. Обов'язково озвучте інструктаж: «Ручкою візьмись нижче - тоді ніжка дістане до підлоги». Аналогічно можна використовувати зворотну ситуацію, коли малюк намагається підійнятися на диван або стілець: «Підніми ручки вгору, ще вище, тепер підніми вгору ніжку». Не забувайте, що всі види сходів і сходинок також «попрацюють» в освоєнні тренажерами для підйому вгору і спуску вниз.

Читайте також "Ранній розвиток: не в навчанні, а в грі"

Ближче до двох років карапуз впевнено освоює такий важливий інструмент, як ложка. Це означає, що прийшов час називати руки «права» і «ліва». З цього орієнтаційного «приручення» і починається тілесне усвідомлення де ліво, де право, яке пізніше перекочує в мислення і буде працювати на логічні процеси. Як малюкові легше запам'ятати «імена» своїх ручок? Звичайно, найкращий варіант - за допомогою ігор.

Для розвитку дитини потрібно:

1. Пов'яжіть на ліву руку дитини клаптик тканини, а на праву - тасьму (при цьому кілька разів поясніть, яка відмітка на який ручці розмістилася). Потім пограйте у гру «Покажи потрібну руку»: попросіть дитя підняти вгору то праву, то ліву руку. Через якийсь час помінятися ролями.

2. Налийте у дві плоских тарілки гуашеві фарби контрастних кольорів, попросіть малюка вмочити руку у фарбу і зробити на великому аркуші паперу відбиток правої ручки, потім лівої.

3. Можна вдатися до живописних тренувань: нехай дитина намалює щось правою ручкою, а поруч те ж саме лівою. Одна з ручок малюка буде менш слухняною, друга ж, навпаки, виконає практично всі команди.

4. Дайте малюкові м'ячик і попросіть кинути його вам правою чи лівою рукою. Спіймали? Озвучте, якою рукою зловили, якою рукою збираєтеся кинути. Ніжки потрібно починати називати пізніше, коли повністю освоєні верхні кінцівки, щоб не заплутати малюка. Дитині, яка освоїла ручну грамоту, запропонуйте доторкнутися правою рукою до правої ніжці, а лівою - до лівої.

Розвиток дитини в побуті

Надягання одягу та взуття - це ще одна щоденна практика визначення, де ліво і право. Як тільки малюк починає робити спроби одягнутися самостійно, йому можна підказувати, наприклад: «Праву ручку - в правий рукавчик, а ліву ручку - в лівий.»

Слід пам'ятати, що поняття «спереду» і «ззаду» засвоюються останніми, не раніше трьох років. Але і в цьому випадку процес одягання зіграє важливу роль. Можна поставити в ряд кілька іграшок, машинок, вагончиків, солдатиків і визначити, хто стоїть праворуч, ліворуч, хто спереду, а хто позаду.

Схильність дітей до наслідування - ваш помічник у розвитку дитини та вихованні. Прибирання в квартирі, прогулянка в парку - усюди, де ви разом, використовуйте можливість назвати і показати, що ви робите і якою рукою. Що ви переміщаєте вгору, вниз, вправо, вліво. При цьому пам'ятайте, що розвиток дитини йде «в усі сторони», в кожній грі включаються всі його почуття і здібності.

Анжела Левченко

Анжела (0)
   
Нравится Tweet
Коментарі: написати новий коментар

Немає коментарів



написати новий коментар


Увійти за допомогою: Facebook Вконтакте Одноклассники Google Twitter

або введіть пошту та пароль:

Ел. пошта: Зареєструватись
Пароль: Нагадати пароль